Úspěch satelitního operátora na trhu internetu věcí závisí na různých faktorech. Velikost jeho konstelace, orbitální režim a zvolené protokoly mohou ovlivnit to, jak operátor osloví zákazníka, který například sleduje majetek nebo monitoruje jeho stav, vysvětluje Lizzie Stokes, analytička společnosti ABI Research.
Řešíte problematiku zabezpečení internetu věcí?
Přestože se trh s družicovým internetem věcí rozrůstá, získal si pověst trhu, který se vymyká cenovým a energetickým požadavkům zákazníků internetu věcí, vysvětluje Stokes.
Teď je podle ní na operátorech, aby tento trend zvrátili a přinesli na trh nové technologie a služby, které jsou dostatečně inovativní a cenově přívětivé pro IoT.
Podle Stokes většina satelitních operátorů pochopila omezení, která jsou internetu věcí vlastní, a upřednostnila nabídky, které přivedou na trh s mimozemskými službami internetu věcí více uživatelů.
ABI Research vypíchla několik provozovatelů, kteří podle ní stojí za současným rozvojem satelitního ekosystému IoT včetně vytváření nových služeb nebo řešení kompatibilních s IoT, které rozšiřují možnosti zákazníků v oblasti IoT za hranice pozemního vysílání.
Příkladem je třeba Globalstar, který se snaží poskytovat cenově dostupné služby IoT, a to díky jeho historickému zaměření na jednosměrné zasílání zpráv, jako je sledování majetku. To teď doplňuje o nové nabídky obousměrného zasílání zpráv.
Globalstar má i pozemní spektrum pro soukromé sítě LTE a 5G, což mu dovoluje stát se poskytovatelem komplexní konektivity.
Iridium své inovační úsilí v oblasti internetu věcí zaměřila na schopnosti využívat více režimů včetně 3GPP NTN (non-terrestrial networks).
Dalšími operátory satelitního IoT jsou pak společnosti Sateliot a OQ Technology, jež jsou na trhu poměrně nové.
Pište pro Computertrends

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computertrends?
Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.
Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: [email protected]
Stojí v čele zavádění 3GPP NTN a budují konstelace nízkoorbitálních (LEO) satelitních stanic založené na novém standardu. Obě společnosti uzavírají partnerství s vlivnými mobilními operátory, aby mohly své platformy dále rozšiřovat.
Standard LoRa NTN je zase doménou společnostní Lacuna Space a EchoStar Mobile, přičemž EchoStar Mobile se zaměřuje především na celoevropskou síť LoRa NTN.
Dalším vlivným hráčem na trhu satelitního internetu věcí je Starlink, která plánuje nabídnout službu internetu věcí ještě letos.
Společnost provozuje tisíce družic v režimu LEO, konkurovat by ji ale brzy mohl Amazon, která investuje značné prostředky do své dceřiné satelitní firmy Amazon Project Kuiper.
Ta rovněž plánuje nasadit obrovské množství družic LEO k podpoře široké škály zákaznických segmentů, a to od širokopásmových datových služeb až po zařízení internetu věcí.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.